بسیاری از محصولات مراقبت های شخصی و آرایشی بهداشتی، حاوی مخزنی هستند که یک مایع غلیظ در آن نگهداری می شود. این مخزن با سایز های مختلف طراحی می شود و متناسب با میزان مایع داخل آن می تواند قیمتهای مختلفی داشته باشد. برای خروج مایع از داخل مخزن به یک روش پاشش نیاز است. استفاده از پمپ غلیظ پاش یا همان پمپ لوسیون یک از روش های بسیار کاربردی و بازاری است که برای این مهم به کار می رود. نکته مهم آن است که طراحی یک پمپ غلیظ پاش و همچنین شکل ظاهری آن می بایست به گونه ای باشد که با هر بار فشردن اهرم یا بخش محرک آن، فقط و فقط مقدار مشخص و مناسبی از مایع غلیظ داخل مخزن به بیرون پاشیده می شود و باقی مایع دست نخورده داخل ظرف باقی بماند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه کارکرد یک پمپ لوسیون بپردازیم و بررسی کنیم که از چه اجزایی تشکیل شده است. در بازار قطعات پلاستیکی و پلی پروپیلن طرح های مختلفی از انواع پمپ لوسیون وجود دارد. حال آنکه با وجود تنوع در نوع، همه آنها بصورت مشترک یک کارایی را به ارمغان می آورند و عملکرد مشترکی دارند. لذا برای ارائه یک نمای کلی از اجزا و چگونگی عملکرد این محصول و نحوه خروج مایع غلیظ از مخزن، در این مقاله یک نمونه پمپ غلیظ پاش شکافته شده است و موارد مختلف آن بررسی گردیده است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

پمپ غلیظ پاش از چه اجزایی تشکیل شده است

کبری، محرک یا همان شستی:

هنگاه خرید پمپ لوسیون حتی به بخش بالایی آن یعنی همان محرک یا کبری توجه کرده اید. این بخش قسمت متحرکی است که بصورت عمودی حرکت می کند و مصرف کننده آنرا می فشارد و با فشار ایجاد شده، محصول یا همان مایع غلیظ (صابون، شامپو، کرم و …) از داخل مخزن خارج می شود. در بازار قطعات پلاستیکی، کبری پمپ غلیظ پاش عمدتا از PP یا همان پلی پروپیلن که نوعی از پلاستیک است، تهیه می شود و در طرح های مختلف به بازار ارائه می شود. گروه تولیدی و صنعتی ساناگسترجم مفتخر است که انواع اسپری غلیظ پاش را در 4 محصول اصلی M40، M50، M55 و M60 ارائه می نماید. نمای ظاهری هر یک از این محصولات در تصویر زیر نمایش داده شده است.

کبری طرح M40
کبری طرح M50
کبری طرح M55
کبری طرح M60

  

کبری طرح M35
کبری طرح M65

  


همچنین تمام محصولات ارائه شده در شش طرح متنوع قابل عرضه هستند که عبارتند از:

نکته حائز اهمیت دیگر آن است که به جهت جلوگیری از فشرده شدن تصادفی و خروج تصادفی مایع از مخزن، کبری پمپ غلیظ پاش به صورت طراحی و قالب گیری می شود که امکان قفل کردن از بالا و پایین برای آن فراهم شود. بدین ترتیب اگر تصادفا محرک پمپ فشرده شود، الزاما مایع از مخزن خارج نمی شود. این قطعه یکی از بخش های اصلی و مهم در یک پمپ لوسیون است که نقش انکار ناپذیری در این محصول دارد. در واقع می توان گفت آنچه محصولات غلیظ پاش را از یکدیگر متمایز می سازد و موجب جلب نظر مشتری هنگام خرید پمپ غلیظ پاش می شود، طراحی ظاهری کبری اسپری غلیظ پاش است. از سوی دیگر، بسیار مهم است که مصرف کننده بتواند به راحتی با این قطعه کار کند و همین موضوع نقش مهمی در جلب رضایت مصرف کننده دارد./م