در صنعت آرایشی و بهداشتی و همچنین در نگهداری انواع محصولات صنعتی پمپ تریگر یکی از محصولات پر استفاده است و در اکثر مخازن و نگهدارنده های مربوط به این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه پمپ تریگر نیز جزعی از محصولات غلیظ پاش محسوب می شود، اما بر خلاف برادر نانتنی خود، پمپ غلیظ پاش، کاربرد متفاوت تری دارد. از پمپ اسپری غلیظ پاش برای نگهداری و پاشش انواع مایعات غلیظ مانند کرم، روغن، فوم های بهداشتی و غیره استفاده می شود. حال آنکه از پمپ اسپری تریگر برای پاشش مایعاتی که گران روی بسیار پایین تری دارند و رقیق هستند، استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم در ابتدا به بررسی اجمالی ساختار یک پمپ تریگر بپردازیم و سپس مطالب دیگری در مورد کاربرد این پمپ اسپری را بیان خواهیم کرد.

بررسی ساختار پمپ تریگر

پمپ اسپری تریگر، یکی از فرزندان صنعت تزریق پلاستیک است. این صنعت بسیار پرکاربرد با بهره گیری از ادوات و تجهیزات پیشرفته قادر است تا محصولات پلاستیکی نسبتا پیچیده را با دقت مناسبی تولید کند. پمپ تریگر نیز یکی از محصولات همین صنعت است. تکنولوژی اساره شده در صنعت تزریق پلاستیک، به طراحی و خلق پیچیدگی های مورد نیاز برای تولید این محصول کمک می کند. در نتیجه تولید انواع تریگر اسپری با سایز و شکل های مختلف امری میسر است. با توضیح آنچه بیان شد می توان گفت که یک پمپ از اجزای داخلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • کبری پمپ
  • اهرم فشاری پمپ و فنر
  • مهره نگهدارنده
  • نی مخزن

کبری پمپ

به بخشی سری یک پمپ، کبری گفته می شود. شاید بتوان گفت که این بخش، پیچیدخ ترین قسمت یک تریگر اسپری است، چه به لحاظ طراحی و چه به لحاظ تولید در پروسه تزریق پلاستیک.

اهرم فشاری پمپ و فنر

در یک پمپ اسپری، با هر بار فشار خارجی اعمال شده (فشار انگشتان دست)، مقدار مشخصی از مایع به بیرون پاشیده می شود. اهرم فشاری در پمپ تریگر بخشی که این فشار خارجی را به یک نیروی محرک داخلی در درون پمپ تبدیل می کند. این امر مشابه آنچه که در یک پمپ غلیظ پاش رخ می دهد نیست. چرا که در انواع پمپ غلیظ پاش انتقال نیروی خارجی بصورت فشار از بالا به پایین رخ می دهد و بدین ترتیب است که مایع داخل مخزن به بیرون رانده می شود. فنر داخل پمپ تریگر نیز بخش مهم دیگری است که در بازگرداندن اهرم فشاری به حالت قبل نقش موثر دارد. چه بسیار محصولات غلیظ پاش هستند که تنها با از بین رفتن فنر داخلی آنها، دیگر قابلیت استفاده ندارند و اگرچه سایر بخش های پمپ اسپری تریگر سالم است، اما به دلیل معیوب شدن فنر، دیگر اهرم پمپ به موقعیت قبلی خود باز نمی گردد. گروه تولیدی و صنعتی ساناگسترجم در تولید انواع فنر ابتکار جالبی به خرج داده است. بدین ترتیب که با استفاده از فناوری های روز، این امکان رخ داده است که به جای استفاده از فنر فلزی، از فنر پلاستیکی از جنس پلی پروبلین استفاده می شود. علت به کارگیری فنر پلاستیکی آن است که فنر های فلزی به مرور زمان با مایع داخل مخزن واکنش داده و به تدریج اکسید می شوند. همین منجر به از بین رفتن تدریجی فنر و کاهش طول عمر آن می شود. حال آنکه این امر در مورد فنر های پلاستیک رخ نمی دهد و در نتیجه فنر های پلاستیکی طول عمر بیشتری دارند.

مهره نگهدارنده

مهره نگهدارنده نیز یکی دیگر از بخش های یک تریگر اسپری است. مهره بخشی است که مسئولیت نگهداری قسمت بالایی پمپ با قسمت پایینی را بر عهده دارد.

نی مخزن پمپ

بعد از انتقال فشار از اهرمی به داخل پمپ و تبدیل آن به نیروی محرکه، حال به سراغ انتقال مایع از داخل مخزن به بیرون از آن خواهیم رفت. بدیهی است که برای انتقال مایع به یک نی نیاز است. این نی وظیفه انتقال مایع به بیرون را بر عهده دارد. گروه تولیدی و صنعتی ساناگسترجم این افتخار را دارد که بتواند که بر حسب نیاز مشتری، طول نی ها مختلف را ارائه نماید.