یک راه حل مناسب برای پخش انواع لوسیون ها، صابون مایع، شامپو، نرم کننده ها و سایر محصولات مایع خانگی و حتی گاها محصولات صنعتی استفاده از یک دستگاه ساده بنام پمپ لوسیون است. این پمپ که از آن با تریگر غلیظ پاش نیز یاد می شود از یک مکانیزم مشخص استفاده می کند بدین صورت که در هر بار فشرده شدن قسمت محرک آن، عمل پاشش انجام شده و میزان مشخصی از محصول به بیرون از مخزن منتقل می شود. این امر کمک می کند که پمپ لوسیون یا همان پمپ غلیظ پاش عملکرد دقیقی در میزان خروج مایع ارائه نماید. با دانستن این موضوع، سوال پیش آمده است یک پمپ لوسیون از چه اجزایی تشکیل شده است و فرایند خروج مایع چگونه صورت می گیرد؟ در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد پمپ غلیظ پاش نگارش شده است.

پمپ لوسیون چیست؟

پمپ غلیظ پاش

در بخش قبل اشاره گردیم که یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های پخش برای اقلام مایع و انواع محلول غلیظ، پمپ لوسیون است که در شکل، سایز و اندازه مختلف وجود دارد. از این محصول بصورت ویژه در صنعت آرایشی و بهداشتی، زیبایی و محصولات مراقبت‌های شخصی (Health & Care) استفاده می شود. نکته مهم آن است مخزن یک پمپ غلیظ پاش با توجه به کاربرد آن در صنایع مختلف متفاوت ساخته می شود. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که همه پمپ های مربطو به انواع صابون مایع یا از آن با نام پمپ لوسیون یاد می کنیم، الزاما پمپ غلیظ پاش نیستند. توضیح آنکه در واقع پمپ لوسیون به طور خاص برای پاشش مایعات غلیظ و چسبناکی مانند نرم کننده، مواد شوینده، شامپو، مایع ظرفشویی و برخی دیگر از مایعات غلیظ استفاده می شود و تمایز با پمپ غلیظ پاش در توانایی این محصول برای پاشش مواد چسبناک است. بدین ترتیب، هر چه مایع غلیظ تر باشد، پمپ لوسیون ما نیز می بایست قدرت نیروی بیشتری برای تحویل و پاشش مایع غلیظ ارائه کند.

عملکرد پمپ لوسیون چگونه است

در ادامه مقاله به عملکرد پمپ لوسیون می پردازیم. عملکرد این پمپ به گونه است که قسمت متحرک آن که در بالای پمپ قرار دارد و قابلیت جابجایی دارد به وسیله یک نی به مخزن پمپ متصل می شود. این نی طول مشخصی دارد که در گروه تولیدی و صنعتی ساناگستر این امکان برای شما مشتریان عزیز وجود دارد که بتوانید طول نی را به دلخواه خود سفارش دهید. با اعمال فشار بر قسمت محرک یا کبری پمپ غلیظ پاش، محلول داخل مخزن به بالا هدایت شده و از بطری خارج می شود. نی استفاده شده در این محصول را نی غلیظ پاش می نامند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

بصورت کلی یک محصول غلیظ پاش از اجزای پایه و اصلی زیر تشکیل می شود:

  • قسمت محرک یا کبری
  • فنر
  • مهره اتصال
  • مخزن
  • نی

قسمت محرک یا کبری

کبری در پمپ لوسیون وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد. این قسمت بخشی است که کاربر با فشردن آن می تواند نیروی لازم برای خروج مایع از مخزن را ایجاد نماید. معمولا پیچیده ترین بخش در یک پمپ لوسیون همان بخش محرک یا کبری است که از اجزای کوچکتری تشکیل شده است. در فرایند تزریق پلاستیک نیز تولید این قسمت از پمپ غلیظ پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فنر

بخش دیگری که در یک پمپ لوسیون می بایست مورد توجه قرار گیرد، فنر است. در واقع عملکرد اصلی فنر آن است که بعد از فشرده شدن قسمت محرک یا کبری، فنر نیز فشرده می شود. سپس با باز شدن مجدد فنر، محرک را به حالت قبلی باز می گرداند تا برای پمپاژ بعدی آماده باشد. معمولا جنس فنر فلزی است. نکته حائز اهمیت آن است که به دلیل آنکه جنس فن از فلز است، لذا با مایع داخل مخزن واکنش شیمیایی داده و بعد از گذشت مدتی این واکنش منجر به خوردگی، زنگ زدگی و در کل از بین رفتن فنر می شود. ما در گروه تولیدی و صنعتی ساناگستر به تکنولوژی تولید فنر های پلاستیک روی آورده ایم و بدین ترتیب از زنگ زدگی و خوردگی فنر جلوگیری می نماییم.

مهره اتصال

قسمت مهم دیگر در یک پمپ لوسیون، مهره یا همان قسمت مرکزی است. مهره بخشی است که کبری یا قسمت محرک را به مخزن متصل می نماید و در کل ساختار یکپارچه ارائه می نماید. گروه تولیدی و صنعتی ساناگستر با ارائه دو نوع مهره عاجدار و بدون عاج در دو سایز 24 و 28 میلی متر آماده تولید انواع پمپ لوسیون است.

 

مخزن

بعد از بررسی کبری، نی و مهره حال به قسمت نگهدارنده محصول می رسیم. مخزن در یک پمپ لوسیون همان نگهدارنده محصول است. معمولا جنس مخزن از نوع پلیمر پروپیلن (P.P) می تواند باشد که در رنگ های مختلف قابل تولید است. برای محصولاتی که می بایست قابل مشاهده باشند از مخازن با رنگ شفاف استفاده می شود. در عین حال می توان از مخازن با رنگ های دیگر نیز استفاده نمود. مثلا برای محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند، از مخازن با قرمز استفاده کرد و یا برای محصولات آرایشی و بهداشتی به جهت اعمال حس پاکیزگی به مشتریان، از مخازن با رنگ سفید استفاده نمود. همچنین برای محصولات غلیظ پاش در حوزه پزشکی و ضد عفونی استفاده از مخازن با رنگ سبز گزینه مناسبی خواهد بود.

نی

آخرین قسمت در محصولات غلیظ پاش من جمله پمپ لوسیون، نی است. نی قسمتی است که مایع را از داخل مخزن به قسمت کبری منتقل می کند و با هر بار پاشش آنرا به بیرون هدایت می کند. با توجه به سایز پمپ لوسیون طول نی نیز متفاوت است. گروه تولیدی و صنعتی ساناگستر این امکان را برای مشتریان عزیز فراهم آورده است که بتوانند با توجه سایز مخزن مورد نیاز خود، طول نی را سفارش دهند.