بصورت کلی فولاد انواع مختلفی دارد که متداول ترین آنها استنلس استیل و کربن استیل  که آنرا به اختصار استیل نیز می نامند. اگرچه هر دو این موارد ویژگی های مشترکی دارند اما در مواردی با یکدیگر تفاوت های مهمی نیز دارند. این دو فلز با توجه به ماهیتی که دارند در زمینه های مختلف صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. پس در واقع اولین تفاوت این دو آلیاژ در صنایع مختلفی است که از آنها استفاده می کنند. در ادامه به بررسی جزعی تر آنها می پردازیم.

استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل یک فولاد ضد زنگ است که به واسطه ویژگی های آن در برابر اکسید شدن مقاومت می کند. در این آلیاژ 11 درصد کروم و همچنین 1.2 درصد کربن (در حال بیشینه) استفاده شده است. همین ترکیب باعث شده که استنلس استیل در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد که این امر با افزایش کروم بیشتر هم می شود.

استنلس استیل در ورق های مختلفی ارائه می شود که با توجه با سایز و ابعاد ورق ها در ساختمان سازی، تولید ظروف آشپزخانه، تولید وسایل جراحی و پزشکی استفاده می شود. همچنین از این محصول در کارخانه های بزرگ صنعتی مانند ماشین سازی، پالایشگاه و پتروشیمی نیز استفاده می شود. علاوه بر آنچه ذکر شد صنعت کاغذسازی، تصفیه آب و فرآورده های غذایی نیز صنایعی هستند که از استنسل استیل استفاده می کنند. دیگر انواع استنلس استیل برای تولید و تهییه شیرآلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا به دو نوع 304 و 316 تقسیم می شود. هر کدام از این دو نوع ویژگی های متمایزی دارند:

  • ویژگی بارز استیل 304 آن است که در برابر موارد خورنده مانند اسید مقاوم است.
  •  ویژگی نوع 316 نیز آن است که علاوه بر اسیدها، تا حد زیادی در برابر محلول های کلریدی نیز مقاومت و دوام از خود نشان می دهد.

ما در ساناگستر جم این افتخار را داریم که در تولید انواع پمپ غلیظ پاش از استنسل استیل ضد زنگ برای تولید فنر استفاده می کنیم که این امر منجر به افزایش کارایی و استحکام محصولات شده است. 

کربن استیل چیست؟

بعد از بررسی انواع و ویژگی های استنلس استیل حال نوبت به کربن استیل یا به اختصار استیل می رسد. کربن استیل در واقع یک فولاد است که از 2/1 درصد کربن و مقدار ناچیز عناصر دیگر ساخته شده است. نکته جالب و قابل توجه آن است که با کاهش یا افزایش کربن، مدل های دیگری از کربن استیل تولید می شود.

برای آشنایی با انواع کربن استیل می توان گفت که این محصول به سه دسته قابل است که عبارتند از:

  1. کم کربن
  2. کربن متوسط 
  3. کربن بالا 

هر چه میزان کربن استفاده شده کمتر باشد، استحکام آلیاژ نیز کمتر خواهد بود و در نتیجه نرم تر است. مدل کم کربن نرم ترین نوع و انعطاف پذیرترین نوع است. همچنین قیمت مناسب تری دارد و نسبت به سایر کربن ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اما در دماهای بالا شکننده تر است.

جمع بندی

اگر بخواهیم به عنوان یک جمع بندی کلی به تفاوت استنلس استیل و کربن استیل نگاهی بیندازیم می توان گفت که بطور کلی استیل نوعی از فولاد ضدزنگ است که از کروم و آهن ساخته شده است. در این بین کروم عنصری است که به استیل ضد زنگ خاصیت درخشش و مقاومت در برابر خوردگی اعطاء کرده است.

نکته دیگر آنکه ورق کربن استیل از لحاظ مکانیکی قوی تر و مستحکم تر می باشد. به همین دلیل برای ساخت محصولاتی که به مقاومت بالا نیاز دارند، می تواند بعنوان گزینه مناسب تری به حساب آید. اگر بخواهیم نگاه اقتصادی به خرید این دو آلیاژ داشته باشیم، کربن استیل در مقایسه با جنس های دیگر ارزان تر است و قیمت فولادهای ضد زنگ به دلیل داشتن عناصرهای آلیاژی دیگر مانند کروم، نیکل، منگنز و ... بیشتر است.